Kipróbáltuk az Atkins-diétát, a Norbi-Update-et, az alacsony szénhidráttartalmú diétát, a Mayo Klinika diétáját, a 3-órás diétát (ez még nekem is ment), a Hollywoodi diétát (azaz túl kövér vagy a szerephez, gyere vissza ha anorexiássá váltál). Majd következett a kilencvennapos diéta, a 2 napos diéta (mely éppen 45 órával hosszabb az ideálisnál), az ausztrál diéta (hideg sör és pitehegyek), a vörösbordiéta, a szétválasztó diéta, a vércsoport diéta, a negatív-kalória diéta, a South Beach diéta, a kaliforniai diéta (szabadulj meg az agyadtól, máris vesztettél másfél kilót!)...
Aztán sorolhatnánk a tápanyagspecifikus diétákat: almaecet diéta, káposztaleves diéta, grapefruit diéta, görögdinnye diéta, ananász diéta, keksz diéta, csokidiéta, tojásdiéta.
Akkor mégis miért van az, hogy mégis kicsit khmmm... finomanszólva is ducik vagyunk?
Bár diéták jönnek és mennek, a lakosság össztömege gyakorlatilag nem változik (jó esetben), mert ezek 3, 48 órán vagy kilencven napon túl nem folytathatók, vagy legalább 200 napra lenne szükség, hogy látszódjon bármilyen eredmény.
Van egyáltalán olyan diéta, mely hosszú távon tartható, a valóságtól nem elrugaszkodott, finom étkekből áll és még jót is tesz nekünk? Talán nincs.

Én mégis szavaznék egyre: a "Mediterrán diétára".
Ezt a diétát az ötvenes években egy amerikai orvos, Dr. Ancel Keys tette népszerűvé.
Maga a diéta olívaolajból, gabonából, hüvelyesekből, zöldségekből, gyümölcsökből, magvakből, halból és egy kis vörösborból áll, és sokkal kevesebb vörös húst és tejterméket tartalmaz, mint amit egy átlag nyugati civilizációban élő ember fogyaszt.
Kedvelem, mert nem büntet, nincsenek benne túlzások, nem táplálék-ellenes és nem antiszociális. De leginkább azért szeretem, mert egyszerűen remekül hangzik.
A tengerparti nyaralások, kellemes borozgatások, a lusta, gyümölcsből és joghurtból álló reggelik, grillezett halak és egy löttyintés oliva ízét idézi fel. És ez a diéta nekem is megy. Tényleg.
Ezen kívül meghosszabítja az ember életét, ezt több tanulmány is bizonyította már.
Természetesen ezt a diétát is támadják egyesek. Az ellenzők szerint nincs is ilyen diéta. A meditterán régióban 21 ország van (Tunéziától Törökországig), melyeknek igen sajátságos, egymástól eltérő konyhaművészete, klímája és kultúrája van, szóval az egész csak egy kispályás illúzió, melyet a táplálkozástani szakértők az olivaolaj promóciójára használnak.
Akkor lássuk mi történik ha maguk a mediterrán emberek felveszik az urbanizált életstílust, a kalóriában, fehér kenyérben, húsban gazdag, szupermarketek által diktált diétával?
Az Egyesült Nemzetek közleménye szerint a görök lakosság 75,6%-a túlsúlyos, 26,2%-erősen elhízott, és ezektől az adatoktól alig marad el Olasz- és Spanyolország.
Akkor a jövőben literszámra vedeljük a vörösbort, olivaolajat lötyköljünk mindenre, kuszkuszt zabáljunk és majd örökké élünk?
Sajnos nem.
A diétát nem izoláltan kell kezelni. Ez nemcsak egy diéta. Ez egy életmód. Azoké a szegény embereké, akik anno egész nap güriztek. Ha a tenger mellett éltek, halat fogtak, ha a hegyekben, akkor vaddisznóra vadásztak. Akár tetszett, akár nem, helyben termett hozzávalókból készített szezonális ételeket ettek, ami a lehető legkevesebbe került és adott annyi energiát, hogy másnap is ki tudjanak kelni az ágyból.
Bárhol vagy a világon, eheted a legegészségesebb kaját, ha egész nap a kanapén (uram bocsá íróasztal mögött) tespedsz a tv előtt, vagy a kocsiban nyomod be a napi betevőt miközben egyik helyről a másikra szaladsz, semmit nem ér az egész. Ki kell mozdulnod, ha tudsz veteményezz, ha nem, legalább a helyi piacon vásárolj, helyi termelőktől. Próbálj új recepteket és igen: FŐZZ magadra!
És ha itt az ebéd vagy vacsoraidő, akkor egyél tisztességesen, teríts meg, szándd rá az időt, hívdd meg a családod és a barátaid (de legalább a kollegáiddal menj ebédelni), hogy az egész egy laza, ráérős, társasági esemény legyen...szánj időt az evésre és szánj időt az emésztésre is.
De mit papolok én itt összevissza? Egyél amit jólesik, amikor csak jól esik. Ahhoz, hogy egészséges maradj mindig kelleni fog egy kis mértéktartás, ne légy mohó, étkezz változatosan, mozogj sokat és lehetőleg ne parázz túl sokat a súlyod, az egészséged és az egész átkozott dolog miatt. Ugyanis a szorongás sokkal többet árt, mind a kekszben lévő hidrogenizált zsiradékok.
És ha nem aggódsz mindenen, az jobban meghosszabbítja az életed, mint az olívaolaj.