Azt hiszem minden nőnek megvan a maga logisztikai módszere a Karácsony kezelésére. Az enyém az, hogy nagyon sok alapanyagot betárazok (mondjuk 2 kg vajat, kb. ugyanennyi aszalt gyümölcsöt, 1 kg csokit stb...) és aztán ebből dolgozok a helyzetnek megfelelően. Azt ugyanis mindennél jobban utálom, ha száradt sütiket kell rágcsálni, "ne adj Isten" ételt kidobni.
Mindig van itthon legalább egy aprósüti (most éppen isler) és egy gyümölcskenyér vagy kalács. Ahogy fogy, úgy készül a következő adag. Nem zavar, hogy a konyhában kell rostokolnom, számomra ez sokkal inkább rekreációs tevékenység. Mától pedig komoly "konyhai segítségem" lesz a feladatban, mert beruháztam egy Kitchen Aid robotgépbe. De erről majd később...
Most inkább arról, amivel felavattam.
Ez a stollen jelenleg a kedvencem. Mindent visz. Így egyszerűen.
Messze felülmúlja a panettonét, pedig nagyon hasonlóak. Tavaly találtam rá Lajos Mari 66 Karácsonyi édesség című könyvében, miután elkészítettem Peter Reinhart verzióját is. Nekem Mari nénié jött be, bár módszertanilag Reinhart mestert követem.
Hozzávalók:
250 ml tej
5 dkg friss élesztő
100 g cukor
500 g liszt
200 g vaj
200 g mazsola
100 g cukrozott citromhéj
100 g cukrozott narancshéj
esetleg maradék egyéb aszalt gyümölcs
50 g vágott mandula
marcipánrúd (kb 150 g)
fél tk fahéj
negyed-negyed tk őrölt szerecsendió és szegfűszeg
egy csipet só
egy tojás
némi rum
egy citrom reszelt héja
egy narancs reszelt héja
1. Meglangyosítom a tejet, belemorzsolom az élesztőt, teszek bele egy kis cukrot és lisztet. Hagyom felhabosodni. (kb 15 perc)
Az aszalt gyümölcsöket beleforgatom a rumba (ezt előző este is meg lehet tenni).
2. A keverőtálba öntöm a lisztet, tojást, élesztős keveréket, cukrot, fűszereket, sót. A dagasztókarral addig keverem, amíg össze nem áll egy golyóvá, ekkor pihenni hagyom 15 percig.
3.Bekapcsolom a robotgépet és kanalanként hozzáadom a puha vajat. 10-15 percig dagasztom, amíg fényes, ruganyos és selymes lesz a tészta. (ha előző este beáztattam a gyümölcsöket, itt már beledagasztom)
4. Duplájára kelesztem. Pulton átgyúrom, beleteszem a gyümölcsöket (ha eddig nem tettem meg) és a mandulát. Hosszúkás téglalap alakúra húzom, a közepére teszem a hosszában felezett marcipánrudat és ráhajtom a tésztát.
5. Az egyszerűbb verzió szerint így hagyom kelni, ha nagyon cifrázom, akkor kör alakban zárom a rudat és koszorúként készítem el. A lényeg, hogy újra jól megkelesszem.
6. A sütőt 250 fokra melegítem elő. Ahogy betettem a stollent, azonnal leveszem a hőfokot 180 fokra és így sütöm meg. Kívül szép aranybarna lesz 40 perc alatt (de lehet ennyi sem kell).
7. Ahogy kivettem a sütőből átkenem egy kis vajjal. Én úgy szoktam, hogy a hideg vajat húzogatom a felszínén, így szépen mindig ráolvad a felső réteg, nem kell mosogatni, olvasztgatni, kenőtollazni.
8. Ha kihűlt porcukorral megszórjuk. Elvileg ez is sokáig eláll, nálunk mindig elfogy pár nap alatt.
8 megjegyzés:
hűűűű, már meg is van?? mesélj róla!
Doki! Írok egy posztot majd, bár férjem szerint a szerénység erény és nem kéne. Teljesen odavagyok tőle.
Végül fahéjbarna lett, sok-sok extrával, húsdarálóval, szeletelőkkel, gyümölcspréssel és kolbásztöltővel.
gratulálok hozzá! ja és nem lehetne azt az iscler receptet is? egyszerűen isteni volt!!!
Holnap estére megmentesz egy szeletet a stollenből?
:-))))))))))))))))))))
Léccilécci!!!!!!!
Orsi
Chilii! Igyekszem, de nincs fény fotózni :-S
Orsi! Valami lesz!
És én voltam ama szerencsés egyén, akinek egy egész ilyen csodaszép stollent hozott az angyalkája :-)
Olyannyira volt finom, hogy nem is maradt belőle fotózható mennyiség!!
Niki
Irigyellek a kitchen aid-ért...:)
Ezt a stollent pedig mindenképp kipróbálom, majd befogom hozzá az én kis konyhatündéreimet...:)
Kipróbáltam, nagyon finom lett, bár Dávidnak a marcipán része nem ízlik, így több marad nekem. :) Finom, sok-sok receptet kérünk még! :)
Megjegyzés küldése